تاریخچه ی اندروید

متخصصان اندروید

نویسنده : ناصر خالدی

دسته بندی : مقدماتی

برچسب ها :

تاریخ انتشار : ۵ فروردین ۱۳۹۷

بررسی انواع نسخه های اندروید

با انتشار نسخه ی بتای اندروید در نوامبر سال ۲۰۰۷ تاریخچه ی اندروید شروع شد, و اولین نسخه ی تجاری این سیستم بر روی تلفن های HTC در سپتامبر ۲۰۰۸ برای عموم منتشر شد و در حال زیر نظر شرکت گوگل و اتحادیه ی گوشی باز یا همان OHA در حال توسعه می باشد.

نکته جالبی که باید بدانید این است که اندورید در سال ۲۰۰۹ با انتشار نسخه ی ۱٫۵ نام نسخه های بعدی خود را بر اساس حروف الفبای انگلیسی و نام شیرینیجات انتخاب کرده است.

اندروید به سرعت در حال بروزرسانی و افزایش کیفیت می باشد و آخرین نسخه ی فعلی آن در سال ۲۰۱۸ اندروید ۸٫۱ به نام اوریو می باشد.

نسخه های اندروید :

 

بررسی نسخه های اندروید

اندروید نسخه ۱٫۰

اندروید نسخه ۱٫۰ اولین نسخه اندروید که به صورت تجاری در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۶ بر روی تلفن همراه شرکت اچ تی سی HTC Dream (G1) معرفی شد.

قابلیت‌های اندروید نسخه ۱٫۰ شامل:

اندروید نسخه ۱٫۱

در تاریخ ۹ فوریه ۲۰۰۹ اندروید ۱٫۰ به ۱٫۱ بروز رسانی شد.

اندروید نسخه ۱٫۵

صفحه خانگی اندروید نسخهٔ ۱٫۵

نسخه ۱٫۵ اندروید در ۳۰ آوریل ۲۰۰۹ منتشر شد. این نسخه اندروید مبتنی بر کرنل لینوکس ۲٫۶٫۲۷ بود. از جمله قابلیت‌هایی که در این ویرایش گنجانده شده بود شامل:

اندروید نسخه ۱٫۶

در ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۹ نسخه ۱٫۶ یا دونات منتشر شد. این نسخه اندروید مبتنی بر کرنل لینوکس نسخه ۲٫۶٫۲۹ بود و قابلیت‌های زیر را به اندروید افزود:

اندروید نسخه ۲ و ۲٫۱

هر دو نسخه ۲ و ۲٫۱ اندروید مانند نسخه ۱٫۶ مبتنی بر کرنل لینوکس ۲٫۶٫۲۹ طراحی شده‌اند. ویرایش ۲ در ۲۶ اکتبر ۲۰۰۹ معرفی شد. در سوم دسامبر ۲۰۰۹ SDK نسخه ۲٫۰٫۱ معرفی شد و SDK ویرایش ۲٫۱ در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰ منتشر گردید. اهم امکانات اضافه شده در این نسخه به شرح زیر هستند:

نسخه ۲٫۲

اندروید نسخه ۲٫۲ در ۲۰ مه ۲۰۱۰ معرفی شد. این ویرایش اندروید مبتنی بر کرنل لینوکس نسخه ۲٫۶٫۳۲ است و قابلیت‌های زیر به آن اضافه شده است:

اندروید نسخه ۲٫۳

اندروید نسخه ۲٫۳ یا نان زنجفیلی در ۶ دسامبر ۲۰۱۰ معرفی شد. این ویرایش اندروید مبتنی بر کرنل لینوکس نسخه ۲٫۶٫۳۵ است.

امکانات اضافه شده در این نسخه به شرح زیر هستند:

)ان ‌اف سی (NFC) گونه‌ای وسیله ارتباطی بی‌سیم بین دو دستگاه که در مجاورت همدیگر قرار دارند هست که معمولاً این فاصله حداکثر چند سانتی‌متر است. از موارد استفاده آن می‌توان به پرداخت پول از طریق گوشی‌های هوشمند اشاره کرد(

اندروید نسخه ۳ و ۳٫۱ و ۳٫۲

اندروید نسخه ۳ و ۳٫۱ و ۳٫۲ یا کندوی عسل که مخصوص تبلت‌ها می‌باشد در فوریه ۲۰۱۱ (نسخه ۳)، مه ۲۰۱۱ (نسخه ۳٫۱)، ژوئیه ۲۰۱۱(نسخه ۳٫۲) معرفی شد.

اندروید نسخه ۴٫۰

اندروید نسخه ۴٫۰ یا بستنی حصیری در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و آن را روی تلفن همراه گلکسی نکسوس معرفی کرد. در این نسخه تغییرات عمده‌ای در این سیستم عامل نسبت به نسخه‌های پیشین به‌وجود آمد. رابط کاربری به طور کلی بازنویسی و دگرگون شد و همه چیز از نو بهینه‌سازی شده‌است. ضمن این‌که امکانات جدید زیادی به اندروید چهارم اضافه شد.

قابلیت‌های تازه و تغییرات شامل:

اندروید نسخه ۴٫۱

اندروید نسخه ۴٫۱ یا آب‌نبات ژله‌ای در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۲ در کنفرانس سالانه Google I/O معرفی شد. این نسخه که بر پایه هسته لینوکس ۳٫۰٫۳۱ بود با هدف افزایش کارایی و بهبود عملکرد رابط کاربری انتشار یافت. این نسخه در تاریخ ۹ ژوئیه ۲۰۱۲ بر روی سرورهای پروژه متن باز اندروید قرار گرفت. تبلت Nexus ۷ به عنوان اولین دستگاه مجهز به این نسخه در تاریخ ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۲ منتشر شد.

اندروید نسخه ۴٫۲

اندروید نسخه ۴٫۲ یا آب‌نبات ژله‌ای قرار بود در تاریخ ۲۹ اکتبر ۲۰۱۲ توسط شرکت گوگل در مراسمی در شهر نیویورک معرفی شود اما این مراسم به دلیل وقوع توفان سندی منتفی شد. گوگل این مراسم زنده را تمدید نکرد و معرفی این نسخه از اندروید را در اخبار تحت عنوان «طعم جدیدی از آب‌نبات ژله‌ای» انجام داد. اولین دستگاه‌هایی که از این نسخه استفاده کردند، گوشی Nexus ۴ شرکت ال‌جی و تبلت Nexus ۱۰ شرکت سامسونگ بودند که در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۱۲ وارد بازار شدند.

اندروید نسخه ۴٫۴

اندروید نسخه ۴٫۴ یا کیت کت در تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۳ برای اولین بار معرفی شد.

نستله، صاحب برند شکلات کیت‌کت(به انگلیسیKitKat ): در مقابل استفادهٔ اندروید از این نام برای نامگذاری اندروید ۴٫۴ که نوعی تبلیغ رایگان شکلات‌های آن به شمار می‌رود، برای گوگل و محصولات سری نکسوس، بر روی بسته‌بندی‌های خود تبلیغ کرد تا به این صورت یک بازی برد-برد برای هر دو شرکت شکل گرفته باشد و در حوزه‌های نفوذ یکدیگر تبلیغ کرده باشند.

به گفته شرکت گوگل، صاحب‌امتیاز سیستم عامل اندروید، بیش از ۵۰ میلیون شکلات مخصوص در بازارهای آمریکا، انگلستان، کانادا و خاورمیانه منتشر شد. با خرید این شکلات‌ها می‌توانستند در قرعه کشی گوگل شرکت کنند. از جمله جوایز این قرعه‌کشی تبلت نکسوس ۷ بوده است.[۹]

شرکت نستله نیز شکلات‌هایی با ظاهر اندروید منتشر کرد. تبلیغ این شکلات‌ها از زمان معرفی بر روی سایت نستله موجود بوده است.

اندروید نسخهٔ ۵٫۰

اندروید آبنبات چوبی یا اندروید لالیپاپ (به انگلیسی : Android Lollipop)، (به معنای آبنبات‌چوبی) یا اندروید ۵ یا اندروید L یکی از نسخه‌های سیستم عامل اندروید است که توسط گوگل در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ ارائه گردید. اندروید L که مخفف این نسخه از اندروید می‌باشد و براساس گفته رئیس بخش اندروید گوگل سوندار پیچای بزرگ‌ترین به‌روزرسانی در اندروید است.[۱۰] این نسخه اولین بار با عنوان اندروید L در کنفرانس توسعه دهندگان Google I/O در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۴ رونمایی شد. در این کنفرانس، در کنار این اندروید، به بسیاری از پلتفورم‌ها و فناوری‌های مربوط به اندروید پرداخته شد. مواردی مانند، تلویزیون اندروید، پلتفورم درون ماشین اندروید، پوشاک اندروید، نمونه‌ای از این دستاوردها می‌باشد.

این نسخه از اندروید شامل طیف گسترده‌ای از تغییرات در این سیستم عامل می‌باشد که می‌توان به برخی از آنها اشاره کرد:

مسلماً یکی از بزرگترین تغییرات اندروید آب‌نبات چوبی در ظاهر آن صورت می‌باشد. زبان طراحی متریال پیش از این آهسته آهسته بر روی نرم‌افزارهای کاربردی گوگلی مانند گوگل پلی استور، کروم و گوگل پلاس دیده شد و حالا ظاهر کلی اندروید را تغییر داد. پویانمایی‌های جدید، صفحه جدید مالتی‌تسکینگ و کشوی اعلان‌های متفاوت از جمله تغییرات ظاهری اندروید آب‌نبات چوبی هستند.

اندروید آب‌نبات چوبی همچنین از پردازنده‌های ۶۴ بیتی نیز پشتیبانی می‌کند و به لطف پروژه ولتا انرژی کمتری را نیز از باتری طلب می‌کند. علاوه بر این‌ها گوگل بیش از ۵۰۰۰ بسته API برای توسعه‌دهندگان منتشر کرده است و گفته است در اندروید ۵ تصاویر، آهنگ‌ها، نرم‌افزارهای کاربردی و جستجوها به شکل بهتری بر روی تمامی دستگاه‌های اندرویدی شما همگام‌سازی شده است.

از جمله تغییرات دیگر نسخه اندروید آب‌نبات چوبی می‌توان به حالت ذخیره انرژی، چندکاربره، حالت میهمان و ایمن کردن و قفل کردن گوشی با اتصالات بلوتوث اشاره کرد. اندروید آب‌نبات چوبی از زمان اندروید ۴ بزرگترین تغییر ظاهری را به چشم دیده و قصد داشت ظاهر نرم‌افزارهای کاربردی دیگر را نیز تغییر دهد.

همان‌طور که گفتیم نکسوس ۴ و نکسوس ۷ مدل ۲۰۱۲ از این آپدیت بی‌بهره ماندند اما نکسوس‌های پس از آن و همچنین گوشی‌های Google Play Edition در هفته‌های پس از ارائه نسخه اندروید آب‌نبات چوبی این آپدیت حیاتی را زودتر از سایرین دریافت کرده‌اند.

اندروید نسخهٔ ۶٫۰

اندروید مارشمالو (به انگلیسی : Android Marshmallow) یا اندروید ۶ نسخه‌ای از سیستم عامل اندروید است که در سپتامبر ۲۰۱۵ توسط گوگل معرفی شد. در این نسخه گوگل به سوی هوشمندسازی بیشتر سیستم عامل حرکت کرده است که از خصوصیات بارز این سیستم عامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندروید نسخهٔ ۷٫۰

اندروید نوقا (به انگلیسی : Android Nougat) یا اندروید ۷ نسخه‌ای از سیستم عامل اندروید است که در اوت ۲۰۱۶ توسط گوگل معرفی شد. در این نسخه گوگل تلاش کرده‌است مشکلات و کاستی‌های اندروید مارشمالو را برطرف کند و موارد جدیدی را هم به آن بیفزاید از جمله موارد زیر:

اندروید نسخهٔ ۷٫۱

اندروید نسخه ‌۸.۱

دانلود محتوا :   دانلود به صورت pdf